KARTA INFORMACYJNA  
Nazwa Obóz przyrodniczy
Termin 2009-06-21  do  2009-07-03
Miejscowość Šušanj w Czarnogórze
Opis

Šušanj znajduje się w odległości 5 km od miasta Bar - miasta najmniej oblężonego turystycznie w całej Czarnogórze. Lokalizacja w centralnej części wybrzeża zapewnia łatwy dostęp do wszystkich jego rejonów. Do dyspozycji boiska do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki Plaża blisko ośrodka (150m). Po drodze do plaży pas leśny oddzielający ją od miasteczka

Termin
21.06.2009 do 3.07.2009

Wiek uczestników
11 - 17 lat (mile widziani dorośli sympatycy przyrody i rodziny dzieci)

Warunki zakwaterowania
Pokoje z klimatyzacją i tarasem, wyposażone w łazienkę oraz TV,

Wyżywienie
Pełne wyżywienie na miejscu (3 posiłki)

Program
Wycieczki przyrodnicze:
- wycieczka w okolice, obserwacje i oznaczanie roślinności śródziemnomoskiej rosnącej dziko i uprawnej, zbieranie roślin sucholubnych do zielnika.
- wycieczka w okolice kampingu, obserwacje zwierząt. Fotografowanie gadów. Preparowanie owadów.
- wody przybrzeżne Morza Adriatyckiego. Obserwacje szkarłupni, skorupiaków. Obserwacje wężowideł i pąkli, ukwiałów, małży i ślimaków. Budowa szkieletów wodnych, przygotowanie akwarium morskiego. Preparowanie ośmiornicy, mątwy, krewetki, kraba, małża (zwierzęta pozyskano w sklepiku). Zbieranie okazów do akwarium morskiego. Urządzanie akwarium morskiego. Budowa geologiczna skał. Łowienie, obserwacje i karmienie dużych ślimaków nagoskrzelnych (waga ok. 1 kg). Morskie rośliny - przystosowanie do środowiska. Podstawowe problemy ekologiczne na poziomie populacji i biocenozy na przykładzie krewetek. Zebranie dodatkowych okazów do kolekcji. Przystosowanie ryb do życia w wodzie, wędkowanie, łowienie owoców morza, ich znaczenie gospodarcze, grill i degustacja złowionych krabów, krewetek, małży.
- rozmnażanie roślin w suchym klimacie, typy kwiatostanów, sposoby zapylania, koewolucja owad-kwiat, drzewa owocowe: cytryny, mandarynki, oliwki, migdałowce, figi, granaty, drzewo chlebowe (rozpoznawanie po liściach). Uzupełnianie zielnika. Biologia owadów: pluskwiaki, tęgopokrywe, ważki, prostoskrzydłe. Obserwowanie życia w wybranych biotopach. Obserwacje życia termitów, spotkania ze skorpionami, skolopendrami. Łowienie modliszek do obozowego wiwarium. Zbieranie, degustacja owoców - figi, opuncje, migdały, cytryny, mandarynki.
Węże Czarnogóry, spotkanie z połozami. Jady zwierzęce. Biologia owadów: błonkówki, dwuskrzydłe, bezskrzydłe, motyle.

Cena: 1300,- zł
Obejmuje: wyżywienie, zakwaterowanie, przejazd autokarem tam i z powrotem, ubezpieczenie, program, opiekę wychowawczą
Na życzenie wystawiamy faktury VAT konieczne do uzyskania dofinansowania z zakładu pracy

Wpłaty
w momencie zapisu na obóz: zadatek w wysokości min. 20% ceny obozu, pozostałą część należy wpłacić nie później niż na dwa tygodnie przed rozpoczęciem turnusu.

Informacje i zapisy:
Biuro Ogniska Polskiej YMCA w Krakowie, ul. Krowoderska 8,
tel. 12 430 01 75, www.krakow.ymca.pl, e-mail: krakow@ymca.pl

POWRÓT